Ekonomi

Politika faizi nasıl ve neye göre belirleniyor?

Merkez bankaları, resmi faiz oranları aracılığıyla para arzını ve kısa vadeli faiz oranlarını kontrol etme olanağına sahiptir. Merkez bankaları, bankaların ihtiyaç duydukları likiditeyi sağlamak amacıyla bankalara verdikleri kısa vadeli kredilerin faiz oranlarını ve fazla likiditeyi çekmek için yaptıkları borçlanmaları belirlemektedir.

Bu faiz oranını merkez bankaları belirliyor. ekonomik faaliyetin genel düzeyi ve fiyatlar etkilemeyi amaçlar. Çünkü politika faiz oranı bu faiz oranınadenir.

Merkez Bankası tarafından kullanılan politika faiz oranı, bir hafta vadeli repo işlemlerinde uygulanan faizorandır.

Politika faizi ne anlama geliyor?

Politika faizlerine ilişkin kararlar Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınır. Faiz kararları alınırken orta vadeli bir bakış açısıyla gelecek dönem dikkate alınmaktadır. şişirme görünüme odaklanın. Ayrıca, dış şokların enflasyon üzerindeki süreksiz etkilerine anında tepki verilmemesi ve orta vadeli hedefler vurgulanarak politika tepkisinin zamana yayılması ilkesi benimsenmektedir.

Merkez Bankası politika faizlerini nasıl ve neye göre belirliyor?

PPK faiz oranları, toplam arz-talep istikrarı, maliye politikası göstergeleri, nakit göstergeleri ve kredi boyutlarıfiyat, istihdam, birim maliyet, verimlilik gelişmeleri, kamu ve özel kesim fiyatlama davranışları, enflasyon beklentileri, değişmeve bunları etkileyebilecek gelişmeler, olası dış şokların analizleri ve Merkez Bankası bünyesindeki ekonomik hasarlar sisteminden elde edilen tahminler kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu